Jesteś tutaj:

Czy wiesz że...

3796
Czy wiecie Państwo, że...
Czy wiecie Państwo, że?

Nora Roberts, której debiut literacki miał miejsce w roku 1981, do chwili obecnej napisała dwieście książek, które zostały wydane w łącznym nakładzie przeszło 500 milionów egzemplarzy.

Jack Higgins jest najpopularniejszym brytyjskim pisarzem sensacyjno przygodowym. Służył w Armii Brytyjskiej. Ukończył studia socjologiczne na London University. W 1975 roku wydał powieść „Orzeł wylądował”. Od tego czasu do chwili obecnej napisał ponad 60 książek w łącznym nakładzie ponad 250 milionów egzemplarzy. Mieszka na wyspie Jersey.

Robert Ludlum amerykański pisarz, aktor i producent. Autor 27 powieści, zagrał w około 200 sztukach telewizyjnych. Jego książki zostały wydane w nakładzie 290-500 milionów egzemplarzy i były tłumaczone na 32 języki. W 1998 roku zawarł umowę z wydawnictwem St. Martin's Press na kwotę 4 milinów dolarów za książkę.


Brad Thor amerykański pisarz okrzyknięty Ludlumem XXI wieku. Jeden z amerykańskich wydawców zapłacił 3 miliony dolarów za 3 nienapisane jeszcze książki Thora, natomiast wytwórnia filmowa kupiła prawa do ekranizacji powieści ze Scotem Harvathem – głównym bohaterem książek Brada. Jest członkiem Department of Homeland Security's Analytic Red Cell Unit, powołanego przez amerykański rząd zespołu artystów - pisarzy i filmowców - których zadaniem jest obmyślanie scenariuszy dotyczących terroryzmu.

Lee Child jeden z najpopularniejszych pisarzy amerykańskich. Zadebiutował w roku 1997 książką „Poziom śmierci”. O tego czasu wydał 24 utwory, których głównym bohaterem jest Jack Reacher. Jego powieści sprzedały się w ponad 100 milionach egzemplarzy. Kończący w tym roku 66 lat autor zamierza przejść na emeryturę> Nie chce jednak osierocić głównego bohatera. Postanowił zatem dokonać pewnej mistyfikacji. Jego brat Andrew Grant jest pisarzem. Zdaniem Lee całkiem niezłym Zaproponował mu kontynuowanie przygód Jacka Reachera, pod warunkiem, że brat zmieni nazwisko na Lee Child.

Georges Simenon jeden z najpopularniejszych w XX wieku pisarzy kryminałów. Z pochodzenia Belg. Pisał w języku francuskim. Stworzył postać komisarza Maigret, który stał się bohaterem 75 powieści i 28 opowiadań. Łącznie napisał ponad 450 powieści i opowiadań, które ukazały się w łącznym nakładzie przekraczającym 550 milionów egzemplarzy. Wiele jego powieści zekranizowano.

Agatha Christie właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie, lady. Brytyjska autorka powieści kryminalnych, a także obyczajowych. Od roku 1920 jej 90 powieści zostało wydanych w łącznym nakładzie przeszło dwóch miliardów egzemplarzy.

Artur Conan Doyle twórca postaci Sherlocka Holmesa. Wybitny twórca kryminału pochodził ze zbiedniałej rodziny arystokratycznej. Ukończył medycynę w Edynburgu i do roku 1890 prowadził praktykę medyczną. Od tego momentu zaczął zajmować się wyłącznie pisarstwem. Jednakże jego pasją były także spirytyzm i historia starożytnej Grecji. Przez pewien czas przyjaźnił się z Houdinim.

Remigiusz Mróz doktor nauk prawnych, autor artykułów naukowych. Obecnie jeden z najbardziej popularnych polskich autorów. W swojej twórczości nie trzyma się wyłącznie jednego kierunku literackiego. Pisze powieści historyczne, kryminały thrillery prawnicze. Nie jest mu również obca science fiction. Pod swoim nazwiskiem opublikował ponad 30 powieści. Pod pseudonimem Ove Løgmansbø opublikował Trylogię z Wysp Owczych. W 2019 roku uznany przez tygodnik Wprost za najlepiej zarabiającego pisarza w Polsce. Codziennie pisze dziesięć stron książki.

Małgorzata Kalicińska znana i lubiana autorka literatury kobiecej. Absolwenta Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Była reasercherką w TVP, następnie przez wiele lat była współwłaścicielką Agencji Reklamowej Camco-Media, w której była zatrudniona. Łączny nakład jej książek na rynku polskim sprzedał się w ponad 300 tysiącach egzemplarzy.