Jesteś tutaj:

Narodowe Czytanie- XII odsłona

Data: 12.09.2023 r., godz. 14.01    266
09.09.2023r. Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała pod patronatem pary prezydenckiej uroczyste Narodowe Czytanie powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Wyjątkowo ważne i jednoczące wszystkich Polaków spotkanie z klasyką polskiej literatury odbyło się w zaprzyjaźnionej placówce- Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku.

09.09.2023r. Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała pod patronatem pary prezydenckiej uroczyste Narodowe Czytanie powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.  Wyjątkowo ważne i jednoczące wszystkich Polaków spotkanie z klasyką polskiej literatury odbyło się w zaprzyjaźnionej placówce- Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku.


Spotkanie prowadziła Pani Anna Bielicka- Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku. Wydarzenie zainagurował list Prezydenta Rzeczypospolitej Polski.


Na scenie fragmenty nastrojowej książki "Nad Niemnem" zaprezentowali zaszczytni goście:


Grażyna Olszewska- Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego, Aneta Bartnicka- Radna Powiatu Otwockiego,


Bożena Żelazowska- Poseł na Sejm, Paweł Zawada- Wicestarosta Otwocki,


Kinga Błaszczyk-  Członek Zarządu Powiatu Otwockiego, Dariusz Kołodziejczyk-  Członek Zarządu Powiatu Otwockiego, czytelniczka PBP Anna Sugier – Szerega,


Krystyna Obara – Morawska ze Stowarzyszenia Klubu Twórczego Myślenia w Otwocku, prezes OUTW Regina Morawska-Stec, Jarosław Kopaczewski- Radny Powiatu Otwockiego, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu,  


Joanna Chmielewska Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Radna Miasta Otwocka.


W XII akcję Narodowego Czytania włączyli się również uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Otwocku i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku.  


Młodzież w atrakcyjnych strojach okazale zaprezentowała się na scenie i z ogromnym wdziękiem i powagą przeczytała fragmenty  "Nad Niemnem". O przygotowanie młodzieży zatroszczyli się oddani i nieoceni nauczyciele: pani Jolanta Wilczek, pani Katarzyna Szwed, pan Dominik Grzybowski.


Wśród zaproszonych gości byli również: Pan Artur Dawidziuk- Nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów, Pani Beata Kwaśniak, studentki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Otwocku, poeci z Klubu Miłośników Poezji oraz nasi czytelnicy.


Kluczową rolę w prezentacji "Nad Niemnem" odegrała zachwycająca scenografia przygotowana przez pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Otwocku. Nad pracą dekoratorów czuwała Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Otwocku, Pani Agnieszka Wieczorek. Dopełnieniem dekoracji był filmik z płynącą rzeką wyświetlaną w tle, który przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Otwocku.


Prezentacja utworów została okraszona muzyką na żywo Orkiestry Dętej OSP Karczew  na czele z prezesem panem Piotrem Michalskim.  Wspólnie z orkiestrą zgromadzeni goście zaśpiewali Pieśni Patriotyczne Powstańców Styczniowych oraz Hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej „Mazurek Dąbrowskiego”. 


Na zakończenie spotkania zostały wręczone podziękowania oraz książki "Nad Niemnem" gościom, którzy włączyli się w czytanie utworów oraz w organizację wydarzenia. Po części oficjalnej przybyli widzowie zostali zaproszeni na wystawę prac plastycznych nawiązujących do wybranych fragmentów lektury. Prace zostały wykonane przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Otwocku specjalnie na akcję Narodowego Czytania.


Nie był to jednak koniec spotkania, ponieważ dyrektor PBP zaprosiła wszystkich na apetyczny poczęstunek do sali lustrzanej.


Ogromne podziękowania kierujemy do Pani Ewy Musiejko, Dyrektor PMDK w Otwocku za udostepnienie sali oraz do jej pracowników za pomoc w organizacji spotkania.


Dziękujemy serdecznie licznie przybyłym gościom, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez naszą Bibliotekę. Zachęcamy do obejrzenia relacji zdjęciowej.


05_znak_uproszczony_kolor_biale_tlo_RGB_PL.png (62 KB)


„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury –                                                                  państwowego funduszu celowego".


1.jpg (563 KB)2.jpg (375 KB)3.jpg (362 KB)4.jpg (407 KB)5.jpg (339 KB)6.jpg (490 KB)7.jpg (540 KB)8.jpg (664 KB)9.jpg (379 KB)10.jpg (355 KB)11.jpg (500 KB)12.jpg (377 KB)13.jpg (404 KB)14.jpg (529 KB)15.jpg (405 KB)IMG_20230909_154241.jpg (2.02 MB)IMG_20230909_161643.jpg (2.96 MB)17.jpg (541 KB)