Jesteś tutaj:

Podróże po kulturze - Architektura w stylu świdermajer w PBP

Data: 01.06.2023 r., godz. 13.09    273
Spacer po Otwocku z uczniami 5 klasy szkoły podstawowej Nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku zaczęliśmy od odrestaurowanego Parku Miejskiego, gdzie jest sporo elementów w stylu świdermajer. Zatrzymaliśmy się przy Muszli Koncertowej, gdzie skoncentrowaliśmy się na stylowym jej wykończeniu.

Spacer po Otwocku z uczniami 5 klasy szkoły podstawowej Nr 2 im. Ireny Sendlerowej  w Otwocku zaczęliśmy od  odrestaurowanego Parku Miejskiego, gdzie jest sporo elementów w stylu świdermajer. Zatrzymaliśmy się przy Muszli Koncertowej, gdzie  skoncentrowaliśmy się na stylowym jej wykończeniu. Następnym punktem naszego zwiedzania były przystanek autobusowy znajdujący się naprzeciwko Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego , nawiązujący swoją stylistyką do drewnianej architektury w stylu świdermajer. Twórcą tego unikalnego stylu w architekturze był Michał Elwiro Andriolli. Świdermajer to wyjątkowy styl w którym budowano lekkie, drewniane budynki, stojące pośród sosnowych lasów na tak zwanej linii otwockiej.


Na dłużej zatrzymaliśmy się przy  Wystawie znajdującej się przy PMDK  przedstawiającej prace konkursowe Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. : „Architektura mojego regionu” wykonane przez uczestników zajęć plastycznych w PMDK. Kolejnym, bardzo  istotnym  punktem naszego zwiedzania był  odrestaurowany Gurewicz, najcenniejszy reprezentant nadświdrzańskiej architektury. W budynku znajduje się tam obecnie klinika ortopedyczna i medycyny estetycznej oraz centrum rehabilitacji z hotelem dla pacjentów i restauracja.


Podczas spaceru wokół Gurewicza, największego budynku drewnianego w Europie, przekazaliśmy uczestnikom informacje dotyczące uzdrowiskowej historii Otwocka. Istotnym momentem dla rozwoju Otwocka jako uzdrowiska było odkrycie walorów klimatu  przez dr Henryka Dobrzyckiego przyjaciela Elwiro Andriollego.  Przed wojną do Gurewicza zjeżdżali  zamożni kuracjusze, szukające wypoczynku oraz wyjątkowego mikroklimatu. Była kuchnia francuska i przepiękny park w stylu angielskim z wyjątkowymi odmianami krzewów ozdobnych.


 Dzieci zwracały uwagę na rozległość budynku oraz wyjątkowe zdobienia werand okazałego budynku, a z ciekawostek dowiedziały się , którzy z pisarzy zachwyceni byli otwockimi świdermajerami, dawnymi letniskami. Spacer zakończyliśmy  mijając opuszczone, niszczejące już świdermajery.


Druga część naszego spotkania to praktyczne warsztaty plastyczne, które odbyły się już w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej. Uczestnicy w grupach, z zaangażowaniem wykonali barwne prace plastyczne bajkowych domków, furtek i innych elementów nawiązujących stylistyką do drewnianej architektury w stylu świdermajer.


Zaproponowaliśmy też młodzieży szkolnej quiz oraz zagadki utrwalające i sprawdzające zdobytą podczas spotkania wiedzę.


Na zakończenie zajęć z edukacji kulturalnej dzieci otrzymały okolicznościowe zakładki do książek oraz pocztówki przedstawiające świdermajery w kopertach z oryginalnym  stemplem świdermajer, żeby rozsyłały i przekazywały dalej barwną historię Otwocka.


IMG_20230529_101308.jpg (5.00 MB)IMG_20230529_103247.jpg (6.65 MB)IMG_20230529_105145.jpg (6.70 MB)IMG_20230529_121533.jpg (1.70 MB)IMG_20230529_122021.jpg (1.94 MB)