Jesteś tutaj:

Łączy dwa Narody- wystawa w PBP w Otwocku

Data: 04.12.2017 r., godz. 08.00    967
22 listopada odbyło się uroczyste otwarcie wystawy o Marii Skłodowskiej-Curie
Obchodzimy w tym roku 150. rocznicę urodzin naszej wybitnej rodaczki, Marii Skłodowskiej-Curie. Znajomość jej dokonań w opinii publicznej jest dosyć powierzchowna. Pracownicy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku (Biblioteki), pod kierownictwem Dyrektora - Pani Anny Bielickiej, postanowili przybliżyć jej sylwetkę społeczności miasta i powiatu otwockiego. W ten sposób powstał pomysł stworzenia wystawy gromadzącej ciekawe eksponaty związane z życiem i pracą tego niezwykłego naukowca. Uznaliśmy, że należy pokazać naszą bohaterkę jako wybitną jednostkę, szczególnie związaną z dwoma narodami europejskimi – polskim i francuskim. Stąd tytuł wystawy Łączy dwa Narody.

Do naszego projektu zaprosiliśmy życzliwe nam osoby i instytucje. Po raz pierwszy w historii powiatu patronatów udzieliły nam następujące instytucje: Instytut Francuski w Polsce, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe. Swojego patronatu nie odmówiło nam oczywiście Starostwo Powiatowe w Otwocku. Przy gromadzeniu obiektów na wystawę współpracowali z nami: Muzeum Marii Curie Skłodowskiej (MCS) w Warszawie, Biblioteka Miejska w Józefowie, Liceum Ogólnokształcące im. K.I. Gałczyńskiego w Otwocku i Zespół Szkół nr 2 w Otwocku, którego uczennica, Dorota Fijołek, specjalnie na tę wystawę wykonała modele planetarne radu i polonu. Narodowe Archiwum cyfrowe udostępniło nam ze swoich zbiorów nieodpłatnie 10 slajdów w dużej rozdzielczości, natomiast Muzeum MCS przekazało zabytkową wagę laboratoryjną i kilka skanów, które w postaci fotogramów znalazły się na wystawie.

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce dnia 22 listopada, w siedzibie Biblioteki przy ulicy K. Pułaskiego 3A w Otwocku. Wśród gości przybyłych na otwarcie znaleźli się między innymi: Pani Eliza Łuczyńska - przedstawicielka Instytutu Francuskiego, Koordynator Campus France Polska z działu ds. współpracy naukowej i uniwersyteckiej Instytutu Francuskiego, Pani Aneta Bartnicka - członek Zarządu Powiatu Otwockiego, Pani Krystyna Obara - Morawska - członek zarządu Klubu Twórczego Myślenia, dyrektorzy szkół i bibliotek, nauczyciele i bibliotekarze, czytelnicy oraz młodzież, która była reprezentowana przez klasę I a z ZS nr 2 w Otwocku, pod opieką nauczycielki Pani Jolanty Wilczek. Wchodzących gości witały łopoczące flagi Polski i Francji.

Uroczystego otwarcia wystawy w imieniu Dyrektora Biblioteki, Pani Anny Bielickiej, dokonał kustosz, Pan Robert Beller. Zaproszonych gości niemal przez godzinę po wystawie oprowadzała jej inicjatorka - Pani Ewa Koc - instruktor, która w znaczący sposób przybliżyła uczestnikom spotkania zarówno sylwetkę, jak i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie.

Wystawa jest czynna codziennie, oprócz niedziel, w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku, w godzinach pracy Biblioteki. Wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzenia wystawy. Od poniedziałku do piątku proponujemy oprowadzanie kuratorskie, natomiast w sobotę indywidualne. Zapraszamy wszystkich spragnionych wiedzy o wybitnym naukowcu, Marii Skłodowskiej-Curie, patronce jednej z najbardziej zasłużonych szkól otwockich - dawnego NUKLEONIKA, a obecnego Zespołu Szkól nr 2 w Otwocku.


Agnieszka Zaleska